A nagyszebeni „Parc” szálloda konferenciatermében ülésezett, 2024 február 3.-án, a Romániai Magyar Pedagógus Szövetség országos elnöksége. A vándorgyűlés témája Közösség a szövetségben, szövetség a szervezetben volt.
A gyűlésen Burus-Siklódi Botond országos elnök beszámolt a decemberi elnökségi ülés óta történt eseményekről, az ezévi perspektívákról, prioritásokról, valamint az RMPSZ programjainak finanszírozási terveiről és lehetőségeiről.
A gyűlés második felében a jelenlévők több nézőpontból megvizsgálták, hogy mitől válik egy szakmai szervezet valódi közösséggé, és mitől válik erőssé, vagy válhat erősebbé a “szövetség”.
Az egyházi vallásoktatásért felelős elnökségi tagjaink gondolatébresztő elmélkedései – Nagy Tibor Sándor, református vallásoktatásért felelős, és Andrási Benedek, unitárius vallásoktatásért felelős – rávilágítottak arra, hogy az egyház, a keresztény értékrend, és a bibliai tanítások hogyan járulnak hozzá egy közösség jó működéséhez.
Ferencz-Salamon Alpár általános és szakmai alelnök, az esemény tematizálásáért felelős vezetőnk, szakmai előadásában felvezette a vándorgyűlés témáját, majd ismertette az előadásokat követő workshop módszerét, a WorldCafé Módszert.
A jelenlévők egy strukturált beszélgetésen vettek részt, amelynek célja, hogy egy nagyobb csoport tagjainak ötleteit összekapcsolja és segítsen több nézőpontból is szemlélni és megérteni egy adott témakört.
A témák a következőek voltak:
- A szövetség mint értékközösség
- A szövetség mint érdekközösség
- A szövetség mint szervezet – felépítés, kommunikáció, tagság
(forrás: RMPSZ facebook)
A Vándorgyűlést követően Szeben megye magyar pedagógusaival találkoztak az RMPSZ képviselői. Burus-Siklódi Botond országos elnök, az operatív elnökség részéről Szőcs Ildikó Közép-erdélyi alelnök, Lászlófy Pál-István tiszteletbeli elnök, és Ráduly János szeben megyei elnök találkoztak Szeben, Medgyes és Kiskapus pedagógusaival, szülők képviselőivel. A megbeszélésen részt vett Benedek Zakariás RMDSZ parlamenti képviselő, valamint a Szeben megyei tanfelügyelőség részéről Csiki Attila tanfelügyelő.
A találkozó központi témája a szórvány speciális oktatási helyzete, a létszámhiány és az ebből adódó problémák, nehézségek amelyekkel nap, mint nap szembesülnek a helyi pedagógusok.
Az RMPSZ vezetősége örömmel értesült arról, hogy a szebeni óvoda, nem csak megtartani tudta a korábbi létszámát, hanem olyannyira nagy igény mutatkozik a magyar csoportok iránt, hogy új helyszínt követel.
Ebben a helyzetben ajánlotta fel Burus-Siklódi Botond elnök úr a Szövetség anyagi segítségét: az alkalmas helyszín megtalálása után az RMPSZ vállalja az óvoda felújítását, korszerűsítését.
Köszönjük Burus-Siklódi Botond elnök úrnak és az RMPSZ országos elnökségének az ajánlott segítséget és a vándorgyűlés szervezésének lehetőségét.
Ráduly János,
Szeben megyei RMPSZ elnök