Bolyai Farkas ismét Bolyában

2oo8 november 2o – án, gyönyörű őszi napon, Szombatfalvi Török   Ferenc, a Nagyszebeni Polgári Magyar Művelődési Egyesület  elnöke ismét összehìvta a kulturát élvező/tisztelő magyarságot   Bolyára, hogy   Bolyai Farkas, a nagy matematikus és egyben polihisztor elhalálozásának évfordulóján, mellszobrának felavatásán tisztelegjen a nagy tudós emlékének. A  falu magyarsága és számos meghìvott mellett a római- katolikus templomban cerebrált   ünnepi misén  jelen volt Martin Bottesch, a Szeben megyei tanács elnöke,  Nagysejk  község polgármestere, a nagysejki iskola igazgatója, Bolyai kutatók, a mindig lelkes Torpai Imre, Bolyai nevét viselő   magyarországi és erdélyi iskolák. A mise után az ünneplő gyülekezet a templom udvarára  vonult, ahol  meghalgatta  Szombatfalvi Török   Ferenc  olvasatában  az  adományozó levelet.

Zrinyi Miklós Nemzetvédelmi Egyetem
 Bolyai János  honvéd alapìtvány
Adományozó levél

Az Erdélyben élt Bolyai Farkas minden idők egyik legtehetségesebb polihisztora, akire büszke a magyar nemzet  és Európa. Tudományos munkássága nagyban elősegìtette a legmodernebb kor technikai vivmányainak létrejöttét. Bolyán született 1775-ben, Marosvásárhelyen 1856-ban hunyt el, és fiával, névadónk, Bolyai János világhìrű  matematikussal együtt a helyi temetőben nyugszik.

Az adomány leìrása : méretei –magasság 48 cm, hossza 42 cm, szélessége 3o cm, súlya 56 kg, értéke 495.ooo  Forint.

A kő mellszobor, Árvai János szobrászművész alkotása, László Péter  keramikus anyagi támogatásávak készült el. A Németországban élő   Torpai Imre – Bólya szülötte – javaslatára Bolyai Farkas szülőháza helyén működő múzeumnak adományozzuk.

Budapest, 2oo8 november 2o. 

A szobortalapzat Stoia Dan bolyai származású lakos támogatásával készült.
A mellszobor leleplezését  az ünnephez illő  diszbeszédekkel  köszöntötték, magyar, román és német nyelven :  Weszely Tibor egyetemi tanár, Torpai Imre, Balázs Béla, Keresztes Kálmán, Martin Bottesch, Torpai Hajnalka, a “Bolyai Farkas” Kollégium igazgatója, magyarországi  iskolaigazgatók, a marosvásárhelyi  Bolyais véndiákok   elnöke üdvözölték a kezdeményezést, méltatva  az esemény fontosságát. Bordi Eszter és Munteanu Keresztes Éva szavalt. A koszorúzó kulturális szervezetek  Bolyai Farkas  szobránál tisztelegtek de nem feledkeztek meg  a Bolyai János szobráról sem, amely a múzeum elötti térről hirdeti, hogy a Bolyaiak, a polihisztor  apa és a zseniális  fia   a magyarság tudományos képességének magas szintű képviselői

    A katolikus egyház épületében megrendezett és ritkaságnak számìtó matematikai jellegű Bolyai-múzeum  meglátogatása után, az ünneplő társaság a régi Magyar iskolához vonult, ahol  Szabó Károly és családja, a Bolyai- örökség lelkes  támogatói és  szervezői helyi hangulatú teritékkel tisztelték meg a távolról jött vendégeket.
A fogadással járó társalgáson mindenki otthonosan érezte magát, a kötetlen magánbeszélgetések alapján ismét kiderült, hogy a Bolyai-kultusz újraélesztése Bolyán és vidékén nagyban emeli a falu eszmei és kulturális értékét és az erdélyi magyarságnak új támpontot ad a megmaradáshoz és értékeinek ápolásához.
A szelindeki Bem-Petőfi emléktábla elhelyezése, a Bolyai János mellszobor felavatása után a  Nagyszebeni Polgári Magyar Művelődési Egyesület ismét  dicséretes és  körültekintően megszervezett, jól idözìtett, kitünően népszerűsìtett Bolyai Farkas szoboravatásán tisztelgett a hagyományápoló magyar közösség.

Hálás köszönetünk a szervezőknek.

Keresztes Kálmán,

Nagyszeben, 2oo8 november.