ASTRA könyvtár, Nagyszeben

Az 1904-ben megnyitott „ASTRA” könyvtár, a 2023-as évben is egy faládában tárolja az épület frontján elhelyezett néhai szoborcsoportot .

“A hatalmas épület megépítéséhez szükséges pénzforrásokat évtizedek alatt a román tagok és intézmények hozzájárulásaiból gyűjtötték össze. 1897-ben a telket Maria Weindel-től vásárolta meg a szervező bizottság. Az építkezés 1903-ban kezdődött, Aladár Baranyai Zágrábi építész tervének megfelelően, Gustav Maetz műszaki felügyelete alatt. A projektet 1904-ben fejezték be. 1905-ben már elkészült az első fotó. Az épületbe főbejáratát két atlasz szobra őrzi, akik a teraszt is alátámasztják. Az ünnepi terem gazdag belső dekorációja lenyűgöző  viktoriánus hangulatot terjeszt.“ (Familia újság, 1905 Év 41, 1-52).

Az “Adevărul“ 1905 december 5.-i számában igy számol be Vîlsănescu újságíró az ünnepi megnyítóról. “Az Elnök úr felolvassa a Ferenc József császár táviratát, aki sajnálatát fejezi ki, hogy nem vehet részt az ünnepségen.

Dr. Iosif Vulcan, a Színházi Egyesület elnöke köszönti a kezdeményezőket, és mindazokat, akik a nagyszerű műemléket, amelyben az Egyesület leendő helyiségei találhatók, az Egyesületnek (ASTRA) ajándékozták. Olyan épület, amely csak az ő áldozatuk árán készült, a románság erőteljes lelkesedésének a jele, amellyel e nagy ötlet megvalósításában akarnak részt vettek. Itt fogják elhelyezni a románság művészeti,  kultúrális és egyéb  nemzeti gazdagságát. “ Tehát az ASTRA nem részesült állami támogatásban, bevételeit a tagdíjak és adományok jelentették.

 

A látványos homlokzat öt felfüggesztési oszlopon van elrendezve. Az utolsó szinten egy háromszög alakú fronton van elrendezve egy profilozott szemöldökkel, amely a levelek és a héj típusú stukkó díszítéssel rendelkezik. Felettük egy három angyalt ábrázoló szobor. A homlokzat tetején az Egyesület Múzeuma (Muzeul Asociațiunii ) felirat található. / www.razvanpop.ro/.

 

Nagyszeben történelmi központjának ezen épületét, melyet 120 évvel ezelőtt nagy lelkesedéssel és pompával felavattak, frontális szobrokkal díszítettek. A romániai műemlékek jegyzékében SB-II-m-A-21068 kód alatt, országos jelentőségű műemlékként tartják számon. A szoborcsoport /múzsák vagy talán angyalok néhány írásban/, úgy tűnik, hogy  Minerva vagy Pallas Athénée istennő, aki egykor az ASTRA Sibiu Könyvtár frontján ékeskedett, néhány éve szétszerelték és tárolták a szomszédos udvar fából készült ládájában, illetve a Halláskárosultak Iskola  udvarán, állítólag a járókelők biztonsága érdekében. Úgy néz ki, hogy amit a néhai Monarchia a románság számára megteremtett, napjaink városi hatóságai  tönkretettek és elszigeteltek. Sajnos.

 

1.Nagyszeben “Astra” könyvtár a 70-es években. 2. Az épület egy 1917-beli képeslapon

Az „ASTRA” palota, a homlokzat központi szobra, 2008-as részlet. /www.razvanpop.ro/

A Nagyszebent ismerő járókelők kérdése az lenne, hogy mikor fogjuk újra megcsodálni a Sibiu „ASTRA” könyvtár szoborcsoportját az eredeti helyén?

Az építészeti, történelmi és kulturális identitási örökség felelősségteljes kezelése és koherens előmozdítása továbbra is nyitott kihívás a helyi és megyei hatóságok képviselői számára, és nemes küldetés, szolidaritás a közös európai értékekkel és az őshonos többnemzetiségű hagyomány megbecsülése.

A civilizáció és kultúra elemeinek megismerése és (újra)ismerése a közös etnikai és történelmi sokszínűség égisze alatt biztosítja az egészséges identitási örökség elfogadását, és hozzájárul a jelen és a fenntartható jövő megerősítéséhez a kölcsönös értékek átadása és az állandó párbeszéd révén a társadalmi, kulturális és vallási szinten.

Keresztes Kálmán