Választásokkal kapcsolatos hasznos tudnivalók

 

Minden egyes román állampolgár, aki a választások napjáig betöltötte a 18 évet szavazati joggal rendelkezik. Ezt a jogát, lakcímének megfelelően kirendelt választási központban (Secţie de votare nr…) gyakorolhatja, személyazonossági igazolvány, (buletin de identitate vagy carte de identitate) vagy ideiglenes  személyazonossági igazolvány (carte de identitate provizorie) alapján Abban az esetben, amikor a választójoggal rendelkező polgár a választás napján a megye más adminisztrativ helységében tartozkodik, az illető választási központban pótlistán szavazhat.

Például: a bürkösi választó joggal rendelkező polgár Medgyesen tartózkodik, akkor ott szavazhat egy választó központban pótlistán.

Azok a szavazati joggal rendelkező állampolgárok, akik betegség, vagy mozgássérültség miatt nem tudnak elmenni a szavazókörzetbe, kérvényezhetik az urna hazaszállitását abban a szavazókörzetben, melyhez a lakcím alapján tartoznak. A kérvényhez a betegséget vagy rokkantságot igazoló orvosi dokumentum fénymásolatát kell csatolni.

A szavazás napján korházban levő polgárok, a korház személyzetének jelezzék szavazási szándékukat.

Ellenőrizzék a szavazás gyakorlása előtt, hogy az illető szavazó cédula hátsó oldalán az illető szavazó körzet pecsétje szerepeljen!

A pecsétet az illető pártnak biztositott négyszögbe kell tenni, ahol a párt nevét, lógóját és a megye jelöltjeinek névsorát láthatjuk.

Külön szavazó cédulán szerepelnek a képviselő jelöltek és a szenátor jelöltek, ezért a szavazáskor mindenki egy „VOTAT” felirattal ellátott pecsétet és két szavazó cedulát fog kapni.

A szavazó fülkében a szavazó cédulát egyszer össze kell hajtani, mégpedig úgy hogy kivül az üres oldal legyen látható, lévén hogy titkos szavazásról van szó. Ilyen formában kell az urnába helyezni.

Márton Ildikó