A Transzfogarasi út
Nagyon látványos helyek vannak Romániában, sőt, ez tipikusan olyan ország, amelynek a turizmusból kellene megélnie elsősorban. Van tengere, vannak hegyláncai, dombvidékei, van deltája, Dunája, vannak gyönyörű tavai, történelmi városai, számtalan régi kolostor, kastély, várrom és még sorolható… És mégis, a turizmus Romániában éppen csak, hogy döcög. Vállalkozó kedvűeknek megéri felkerekedni, de arra számítani kell, hogy itt nincs úgy kiépülve ez a terület, mint másutt. Ennek ellenére elég sok külföldi felkeresi az ország különböző részeit – mindig látni idegeneket az attrakciók közelében. A Transzfogarasi út pedig az a hely, amit nem szokás kihagyni, ha Romániában jár az ember. Jobb bizonyíték erre nem is kell, mint az, hogy a neves BBC Top Gear elnevezésű műsora a világ legjobb autóútjának nevezte el pár évvel ezelőtt. Az út lenyűgöző szépségű tájon vezet keresztül, elhalad a Bilea-vízesés telep, a Bilea-tó és a mesterséges Vidraru-tó mellett.
A Transzfogarasi út másként 7C jelzésű országút a Fogarasi-havasok központi részén keresztül észak-déli irányban köti össze Cartisoara és Curtea de Argeș településeket. Az 1970-es években építették kizárólag hadászati megfontolásból , 90 km hosszú. 2042 m magasságig vezet fel, majd egy alagúton halad át a főgerinc alatt. Összesen 578 hídja és viaduktja, valamint 5 alagútja van. Az út lavinaveszély miatt csak nyáron van nyitva. A hóviszonyoktól függően októberben vagy novemberben lezárják és csak június elején, közepén nyitják meg újra. Nicolae Ceaușescu román diktátor katonai szállítási útvonalnak építtette, mert az 1968-as prágai tavasz után attól tartott, hogy a Szovjetunió Romániát is megszállhatja. Az út 1989-ig hivatalosan a “conducător” nevét viselte. Bár abban az időben Romániában már több úton lehetett a Déli Kárpátok hegyvonulatán autóval átkelni Erdélyből az ú.n. Regátba a Novaci-Sălişte magasúton, a régi Campina-Predeal szoros át, a Vöröstoronyi Olt-szoroson vagy a kommunizmus korai éveiben készült emlékezetes Bumbesti Jiu-Petrozsény szorosúton, amely közmunkával készült.
Elképesztő emberi és pénzáldozatok árán 1970-től elrendelték a Transzfogarasi átkelő megépítését, hogy egy esetleges hadi összecsapás során a déli katonai egységeket gyorsan át lehessen vinni a Kárpátokon. Az ár viszont tényleg hatalmas volt. A négy és fél éves munka alatt többnyire rabokat és katonákat használtak az építkezésnél, egyes adatok szerint 40, más adatok szerint 400-nál több áldozatot követelt. A munka nagyságát már az is szemlélteti, hogy csak az északi oldalon 3,8 millió köbméter földet és követ mozgattak meg. Több mint 6 millió kiló, közel 625 tehervagonnyi dinamitot használtak azért, hogy a természetet legyőzve átformálják a tájat. Négy évig mindennap négy alkalommal, meghatározott időszakokban történtek a robbantások. Közöttük pedig a köveket hordták el, és a szerszámokkal, berendezésekkel haladtak felfelé. A hely úgy festhetett, és olyan zaj lehetett ott, akárcsak egy háborúban. A túlsó, déli oldalon felépült a Pãltiniș Hotel, mely a párt embereinek pihenőhelye volt. A Fogarasi-havasok a kárpáti hegységív leghosszabb alpesi jellegű vonulata. Itt található Románia 3 legmagasabb csúcsa is, amelyek meghaladják a 2500 méteres magasságot is. A hegyvonulat az Erdélyi medence felől a Transfogarasi úton közelíthető meg, amely összeköti a Fogarasi-havasok vonulatának két oldalát. Ezen út melett található 1235 m magasan a Balea-vízesés (a tótól 13-kmre) és turisztikai központ, valamint 2040 m-en a Balea-tó – amely a Déli-Kárpátok legnagyobb gleccsertava. A két pont között 3800 m hosszan drótkötélpálya működik egész évben, a síelők is ezt használják. Az út neve az 1989-es forradalomig a román diktátor nevét is tartalmazta. 6520 tonna dinamitot használtak fel a létrehozásához, a leghosszabb romániai alagút is itt található: a Capra-Bîlea átjáró 887 méteres.
Jelenleg a térség, a Bâlea- és Capra-tó, a Bâlea-vízesés és szédületes kanyaraival maga az átkelő is kedvelt turistalátványosság, többen töltik itt hétvégeiket a 2000 méter feletti helyen. Igaz, kevesebben, de vannak, akik innen indulnak meghódítani a Fogarasi-havasok számos közeli csúcsát. Aki arra jár, annak az alagúton áthaladva érdemes megfigyelnie a hegy két oldala közötti hőmérsékletkülönbséget. Míg északon hideg, téliesebb az idő, sok helyen még nyár végén is jókora hófoltokat látni, addig a déli oldalon már igazi szubkárpáti enyhe idő van. A Transzfogarasi út elkészülte megkönnyítette a hegység megközelítését, ezért az 1970-es évek óta nagyon sok turista érkezik, azonban a nagy turistaforgalom együtt jár a környezetre káros hatások növekedésével. A Balea-tó 77 km-re Nagyszebentől, 68 km-re Fogarastól és 85 km-re Curtea de Arges-től található. Ideális kiindulópont azon turisták számára, akik a Negoiu csúcsot (2535 m) vagy a Moldoveanu csúcsot (2544 m) szeretnék meghódítani.
Európa, sőt a világ egyik legcsodálatosabb magashegyi útjaként számon tartott Transzfogarasi-hágó szerencsénkre mindössze pár órás autózásra található Nagyszebentől. Az Erdélyt Havasalfölddel összekötő 150 km-es útvonalon átutazva a környező 2000 méter feletti kopár hegycsúcsok mellett vízesésekben, hegyi patakokban, és tavakban is télen-nyáron gyönyörködhetünk. /wiki/
Fotó: Keresztes Kálmán